Web sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu web sitesine giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular

Otogaz alternatif yakıtlardan daha ekonomik olup, fiyat avantajı sağlar. Litre başına yapılan sürüş hesaplandığında, otogazın benzine göre ciddi oranda fiyat avantajı ortaya çıkmaktadır. Bu avantaj özellikle yoğun kullanımda çok daha net ortaya çıkmaktadır.

İstasyon tesisatında gaz kaçağı varsa ne yapılmalıdır?

Eğer küçük bir gaz kaçağı varsa, kaçak yerine ıslak havlu ile müdahale edilerek kaçak engellenebilir. Büyük bir kaçak olduğunda aşırı akım valfi gaz çıkışını keser. Her ihtimale karşı acil durum prosedürüne uyulmalı ve itfaiye çağırılmalıdır.

Bir araç dispensere çarparsa ne olur?

Dispenser çevresinde demir bariyerler konularak mümkün olduğunca dispensere doğrudan temas engellenmeye çalışılmaktadır. Buna rağmen gaz kaçağı oluşması durumunda sesli uyarı verilerek gaz alarm sensörü vasıtasıyla gaz çıkışı otomatik olarak durdurulur.

Dolum tabancası takılıyken araç hareket ederse ne olur?

Dolum hortumu üzerinde bulunan ayrılabilir bağlantı sayesinde araç harekete geçip belirli bir mesafe ilerlediğinde bağlantı yerinden kopar ve gaz çıkışını otomatik olarak keser.

Emniyetli dolum seviyesi ne anlama gelir?

Araç tankına en fazla %80 seviyesine kadar dolum yapılmalıdır. LPG tankları %80 doldurulmaya göre tasarlanırlar. Bu seviyenin üzerinde gerçekleşen dolumlarda sıcaklığın artması durumunda LPG'nin basıncı son derece hızlı bir şekilde artarak tehlike yaratabilecek değerlere ulaşabilir. Çok kolay buhar fazına dönüşme yeteneğine sahip LPG, özellikle sıcak havalarda aşırı dolum yapılmış bir tankın içerisinde ayrıca tehlike yaratacaktır. Bu nedenlerden dolayı, aşırı dolum amacıyla, dolum esnasında aracı sallamak ya da tank şamandırasının ayarıyla oynamak son derece uygunsuz ve kaçınılması gereken bir davranıştır.

Araçtaki LPG tankına hızla çarpma durumunda tehlikenin boyutu nedir?

LPG tankları yüksek basınçlı depolamaya uygun olarak tasarlandığından, olası bir çarpma anında benzin tankından çok daha az hasar görürler. Ayrıca tankta ya da tesisatta bir kopma ya da çatlama oluşması durumunda aşırı akım valfleri sayesinde gaz kaçağı oluşması da engellenecektir.

Türkiye de satılan Otogaz için belirlenmiş bir standart var mıdır?

Otogaz için yürürlükte olan bir standart vardır. TS EN 589+A1 standardı, otomotiv yakıtı olarak kullanılan LPG'ye ilişkin olarak Türkiye'de faaliyet gösteren tüm LPG dağıtımı firmaları tarafından uyulması zorunlu olan kalite standardıdır. Standart, araç motoruna ve çevreye zararlı bazı bileşenlerin belirlenen seviyelerin altında tutulmasını zorunlu kılmaktadır. Ocak 2006'dan sonra uygulanmaya başlanmıştır.

TS EN 589+A1'a uygun Bizimgaz Otogaz kullanımının faydaları nelerdir?

Aracınızın performansı ve çekiş gücü önemli ölçüde artar. Aracınız rölantide titreme, vuruntu yapmaz. Motor aşınmaları büyük ölçüde azalır. Otogaz ekipmanlarının kir ve kurum tutması engellenmiş olur. Böylece aracınızın performansı düşmez, bakım masrafları azalır.

Bizimgaz istasyonlarında satılmakta olan otogaz mevsimsel olarak farklılık gösterir mi?

Evet. Kışın ve yazın tüketiciye sunulan ürünlerin karışım oranı farklıdır. Yaz döneminde satılan otogazda ortalama propan oranı %25-30 iken, kış döneminde TS EN 589+A1'a uygun olarak LPG'nin propan oranı %50 seviyelerine çıkartılmaktadır.

Kışın satmakta olduğu yüksek propan oranına sahip ürününün avantajları nelerdir?

Aracın motorunu ve performansını kış soğuğunun olumsuz etkilerinden korur. Aracın rölantide titremesini önler. Araçtan kış aylarında da yüksek performans alınmasını sağlar. Çabuk buharlaşarak aracın benzinden gaza geçme süresini kısaltır.

Otogaz ile benzini oktan sayısı açısından karşılaştırır mısınız?

LPG oktan seviyesi benzine nazaran daha yüksektir (%10 daha fazladır).

LPG'nin benzinden daha yüksek oktanlı olmasının avantajı nedir?

Yüksek oktan numarası motorun yüksek sıkıştırma oranları ile herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesinde faydalıdır. Böylece bir motordan daha yüksek bir güç, dolayısıyla yakıt ekonomisi sağlanır. Gaz yakıtların standart atmosfer şartları altında tutuşması için gerekli enerjide benzine nazaran daha az olmaktadır. LPG'nin oktan sayısı benzinden yüksek olduğundan, motorlarda daha yüksek kompresyon oranı ile kullanılabilir. Sağlıklı yanması sayesinde motor parçalarında sızıntı ve aşınma benzinli motorlara oranla çok daha az olur. LPG'nin benzine oranla daha yüksek oktan sayısına sahip olması nedeni ile motorlarda sıkıştırma oranını artırarak motor gücünü ve verimini artırmaktadır.

LPG kullanan araçların içinde gaz kokusu olur mu?

Standartlara uygun ekipman ve yöntemler kullanılarak yapılması halinde araç içerisinde gaz kokusu veya gazdan dolayı herhangi bir koku kesinlikle olmaz.

Standartlara uygun otogazın kokusu nasıl olmalıdır?

Otogaz aslında kokusuzdur; ama ortamda ayırt edilebilmesi için standartta belirtilen seviyeye kadar kokulandırılmak zorundadır. Otogazda kokuyu elde etmek için, LPG'ye kükürt içeren merkaptan maddesi katılır. Otogazın kükürt içeriği TS EN 589+A1'da en fazla 50 ppm olarak belirlenmiştir.

Otogazın fiyatı her yerde aynı mıdır?

Otogaz fiyatı da benzinde olduğu gibi bulunduğunuz yerin rafinerilere olan uzaklığına göre iller bazında farklılık göstermektedir.